background background

Okul Kurallarımız


Okul öncesi dönemde çocukların uyması gereken kurallardan çok; velilerin uyması gereken kurallar önemlidir: Çocuklarımızın iyi alışkanlıklar kazanması için aşağıdaki önerilerin dikkatle okunması ve uygulanması okul düzenine katkı sağlayacaktır.  Çocukların bedensel, bilişsel, duygusal,sosyal, kültürel, dil, hareket gibi çok yönlü gelişimlerini destekleyecek eğitim ortamı hazırlanır. Etkinlikler planlanırken; çocukların yaşları, gelişim özellikleri, öğrenme hızları, ilgileri, gereksinimleri ile okulun ve çevrenin olanakları dikkate alınır. Doğru ve sağlıklı temel alışkanlıklar kazanmalarının yanında doğa sevgisiyle çevreye duyarlı olmaları da sağlanmaya çalışılır. Eğitim etkinlikleri; çocukların, sevgi, saygı, işbirliği, katılımcılık, sorumluluk, yardımlaşma ve paylaşma duygularını geliştirici niteliktedir.
  Okul öncesi dönemde çocukların uyması gereken kurallardan çok; velilerin uyması gereken kurallar önemlidir: Çocuklarımızın iyi alışkanlıklar kazanması için aşağıdaki önerilerin dikkatle okunması ve uygulanması okul düzenine katkı sağlayacaktır.

  • Çocuğunuzun okula gelememesi durumunda, sabah 08:30 - 09:30 arasında okulu arayarak bunun sebebini ve öngörülebilir süresini kreşimize mutlaka bildiriniz.
  • Anaokulumuzda rehber öğretmen haftada bir gün çocuklara, öğretmenlere ve ailelere danışmanlık eder. Sınıflarda bizzat bulunarak her çocuk hakkında gözlemler yapmaktadır. Rehberlik programımızın temel amacı, veli ve öğretmenlerle yakın işbirliği sağlayarak çocuklarımızın olumlu öğrenme deneyimleri yaşamalarına yardımcı olmaktır. Çocuklarımızın sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel alanlarda gelişimlerine, kendilerini tanımalarına, sağlıklı bir öz benlik geliştirmelerine, kendilerine ve başkalarına saygılı olmalarına, sorun çözme becerilerinin gelişimine, ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda gelişmelerine yardımcı olmak hedeflenmektedir. Her Perşembe Kreşimize gelen Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık öğretmeni Ahmet ELİBALLI Bey ile görüşmek isteyen velilerimiz bir gün önceden kreşimizi arayıp randevu alarak bir gün sonra belirlenen saatte görüşmelerini yapabilirler.
  • Anaokulumuzda yıl boyunca araştırma konularına uygun geziler düzenlenir. Gezi öncesinde aileden yazılı izin alınır. Aileler bu gezileri web sitesinden haftalık ajandalarından ya da eve gönderilen notlardan takip eder .Böylelikle çocuklar sınıf dışındaki dünyayı araştırır. Sınıfa döndüklerinde gezi ile ilgili aktiviteler yapılır. Geziye katılmak isteyen velilerimiz bir gün önceden kendilerine gönderilen muvaffakiyetleri doldurarak tekrar okula gönderirler. Muvaffakiyetler unutulmuş ise mutlaka sınıf öğretmenini bilgilendirirler.
  • Anaokulumuzda her iki eğitim-öğretim döneminde en az bir kere Çocuk-Veli-Öğretmen görüşmeleri yapılır. Bu toplantıda sınıf içi çalışmaların yer aldığı Port folyo dosyasını öğretmen çocuğun ailesine sunar. Böylelikle çocuğun büyüme ve gelişmesinde sorumluluk alması sağlanır. Anaokulunda her iki eğitim-öğretim dönemi sonunda gözlemlere dayalı olarak çocuk değerlendirme raporları gönderilir.
  • Çocuklar, eğitim saatleri içinde okuldan alınmamasına özen gösteriniz.
  • Okulumuzun, kapısı veli ve misafirlerimize her zaman açıktır. Güvenlik nedeniyle, velilerce görevlendirilen kişilerin çocukları okuldan almak için ya da başka bir amaçla okulu ziyaretleri sırasında okul içinde kimlik göstermeleri gerekmektedir.
  • Kreşimizde Okula gelen çocuğun velisi dışındaki ailenin öteki üyelerinin ya da misafirlerin Anaokulu giriş kapısından ziyaret süresince takmak üzere Ziyaretçi Kartı edinmeleri gerekmektedir. Ailelerimizle ve toplumumuzla en anlamlı şekilde bağlantı kurmak, okulun eğitim felsefesinin hayati bir parçasıdır. Her öğrenci velisinin eğitim yılında en az bir kez çocuğunun sınıfına etkin bir şekilde katılımını bekler. Tüm sınıflarımız randevu alınarak ailelerimizin ve ziyaretçilerimizin katılımına açıktır.
  • Çocuğunuz okuldan sizin veya sizin uygun göreceğiniz bir başkası tarafınızdan alınacaksa ve servis aracını kullanmayacak ya da değiştirecek ise, aynı gün lütfen sabah saat 10:00’a kadar durumu Kreşimize bilgilendiriniz. Okulun bilgisi dışında anne-babadan başka kimseye öğrenci teslim edilemez.
  • Çocukların çantaları ile okula ait evraklar, bilgilendirici yazılar, haftalık ajandalar yada yedek kıyafetleri gönderilebilir. Kontrol edildikten sonra gönderilmesi gerekenler varsa bu çantalar ile okula tekrar gönderilmeleri önemlidir.
  • Öğretmenler genel itibari ile sınıfta çocuklarla birlikte oldukları için telefon görüşmesi yapamazlar. Öğretmenlere iletmek istenilen mesajlar 08:00 – 16:30 saatleri arasında kreşimize iletilebilir. Öğretmenlerimizi kreş saatleri içerisinde cep telefonu ile zorunlu haller dışında aramamanız önemle rica olunur.
  • Öğretmenlerle görüşmek veya sınıfa katılmak isteyen velilerin önceden uygun gün ve saati saptamak için sınıf öğretmeni ile temasa geçmeleri gerekmektedir. Çocuklarımız ile ilgili yapacağımız her türlü görüşme bizim için önemli ve değerlidir. Tüm görüşmeleri randevu alarak gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bulaşıcı ve ateşli hastalık durumlarında çocukları okula göndermemeniz, öğrencinin kendi sağlığı ve arkadaşlarının genel sağlığı için önemlidir. Konu ile ilgili olarak sınıf öğretmeni bilgilendirilmelidir.
  • Okula gelirken kıymetli eşya, takı vb. aksesuarlar takılmamalı ve gönderilmemelidir.
  • Telefon ve adres değişikliklerinin zamanında okulumuza yazılı olarak bildirilmesi zorunludur.
  • Duyurular haftalık ajandalarla ya da iletişim notlarıyla iletilir. Duyuruları takip etmek velinin görevidir.
  • Her öğrenci, belirlenen saatte, servise binebilmek için hazır olmalıdır. Yol üzerinde diğer çocukların alınmasını geciktireceği için, hiçbir servis belirli bir durakta 2 dakikadan fazla beklemeyecektir.
  • Sınıflar ve koridorlar çocuklarımıza ait mekanlardır. Bu mekanlarda bulunmak için ısrarcı olmamaya özen göstermek gerekir.
  • Anaokulu çocuklarının sorumluluklarının bilincinde, kurallara uyan, ailesi, arkadaşları, öğretmenleri ve çevresi ile etkili iletişim kurabilen, meraklı bireyler olarak yetiştirilmesi okulumuz ve velilerimizin ortak hedefidir. Bu hedeflere sağlıklı bir şekilde ulaşmanın en önemli ağı okul-aile iletişimidir.
  • Anaokulunda serbest kıyafet uygulaması söz konusudur. Çocuklar için okulda rahat edebilecekleri sade ve kolay giyilebilir giysiler tercih edilmelidir.
  • Anaokulu eğitimcileri tarafından hazırlanan yıllık program kapsamında uygulanan etkinlik ve çalışmaların, aile ile işbirliği içinde yürütülmesi çok önemlidir. Bu amaçla, çalışmalarımıza ilişkin genel anlamda fikir edinmenizi sağlayacak bilgiler, Okulumuz tarafından sizlere gönderilmekte ve Anaokulu web sayfasında yayımlanmaktadır. Örneğin; “Aylık Eğitim Programları”, “Okul İçi Etkinlikler", "Projeler”, “Aylık Yemek Listesi”, “Bilgilendirme Yazıları” ve “Güncel Duyurular” gibi.
  • Okulun giriş ve çıkış saatlerinde çocuklarımızı görevli arkadaşımıza teslim ediniz. çıkışta ayakkabılarını kendisinin giymesine izin veriniz. Ayrıca okulumuzun giriş alanında onu bırakmanız ve koridorlarda bulunmamanız diğer çocuklarımızın duygusal gelişimleri açısından önemli olduğundan bu konuda hassas davranmanızı önemle rica ederiz.
  • Tatillerde ve Karlı Günlerde Televizyon ve radyodan okulların tatil edilmesine ilişkin açıklamaları dinleyiniz. Okulun çocuklarımız okula ulaştıktan sonra tatil edildiği durumlarda mümkün olan en kısa sürede okulun aldığı kararları, web sitesinden Ya da Kreşimizi arayarak öğrenebilirsiniz.Etiket: Saygı kreşi, Şehzade eğitim kurumları,
Hit: 813 | Eklenme: 05.12.2012 09:27:16 | Güncelleme: 05.12.2012 09:27:16
Her hakkı saklıdır. Bu sitedeki içeriğin izinsiz kullanılması yada kopyalanması yasaktır. Copyright © 2012